آیا انتشار و پخش عکس و فیلم شخصی و خانوادگی افراد در فضای مجازی جرم است؟

پخش عکس و فیلم خصوصی

متاسفانه این روزها افراد با تهدیدات و اعمال نسنجیده اقدام به انتشار عکس ها و فیلم های خصوصی دیگران می کنند که این کار باعث نابودی زندگی چندین و چند نفر می شود. در این مطلب ازمجله دلتابه موضوعپخش عکس و فیلم خصوصیمی پردازیم.

تعداد زیادی از پرونده های مطرح در محاکم قضایی مربوط به سوءاستفاده از فیلم و عکس های خصوصی و خانوادگی افراد است.

گاهی اتفاق می افتد که سارقان تلفن همراه بعد از سرقت آن، از تصاویر و فیلم های موجود در آن سوء استفاده می کنند و پس از دستیابی به اطلاعات موجود در تلفن همراه یا رایانه شخص، با تهدید به انتشار تصاویر و اطلاعات شخصی، اقدام به اخاذی می کنند.

در این موارد افراد ناآگاه نسبت به حمایت های قانونی به دلیل حفظ آبرو و حیثیت خانوادگی به ناچار مجبور به هر نوع باج دادن و قربانی جرایم دیگری مانند تن دادن به ارتباط نامشروع با فرد شیاد می شوند.

این جرم به دو صورت در قانون در نظر گرفته شده است:

  • موردی است کهکسی اقدام به تغییر یا تحریف و انتشار عکس و فیلم دیگران کند.
  • موردی است کهکسی فیلم، عکس یا صدای دیگری را بدون رضایت او منتشر کند.

مجازات پخش تصاویر و فیلم افراد در فضای مجازی:

طبق ماده ۱۶ قانون جرایم رایانه ای مصوب سال ۱۳۸۸:هرکس به وسیله سیستم های رایانه ای یا مخابراتی، فیلم یا صوت یا تصویر دیگران را تغییر دهد یا تحریف کند و آن را منتشر یا با علم به تغییر یا تحریف منتشر کند، به نحوی که عرفا موجب هتک حیثیت او شود، به حبس از ۹۱ روز تا ۲ سال یا جزای نقدی از ۵ تا ۴۰ میلیون ریال یا هر دو مجازات محکوم خواهد شد.

طبق ماده ۱۷ قانون جرایم رایانه ای مصوب سال ۱۳۸۸:هرکس به وسیله سیستم های رایانه ای یا مخابراتی صوت یا تصویر یا فیلم خصوصی یا خانوادگی یا اسرار دیگری را بدون رضایت او منتشر کند یا در دسترس دیگران قرار دهد، به نحوی که منجر به ضرر یا عرفا موجبهتک حیثیتاو شود، به حبس از ۹۱ روز تا ۲ سال یا جزای نقدی از ۵ تا ۴۰ میلیون ریال یا هر دو مجازات محکوم خواهد شد.>>

 پخش عکس و فیلم

نحوه طرح شکایت:

  • باید توجه داشت که انتشار عمومی تصاویر معمولی دیگران با رضایت خود آن ها اصلا جرم نیست و مجازاتی ندارد.
  • در مواردی که انتشار تصاویر جرم است، جرایم یادشده، اصولاً جنبه خصوصی دارد. یعنی فقط در صورتشکایتشاکی خصوصی قابل تعقیب است و اگر صاحب تصاویر شکایتی نکند، پرونده ای تشکیل نمی شود و موضوع مسکوت می ماند.
  • در صورتی که بزه دیده قصد شکایت داشته باشد، باید به دادسرای شهرستان خود (در تهران، دادسرای ویژه رسیدگی به جرایم رایانه ای) مراجعه و شکایت خود را به همراه مدارک و مستندات موجود تقدیم کند.

پیشنهاد مطالعه: برای آشنایی با نکات حقوقی بیشتر مطلببا این پیامک شریک جرم می شویدرا مطالعه کنید.

استناد به عکس و فیلم در دادگاه

پخش عکس و فیلم خصوصی در فضای مجازی

آیا با فیلم و عکس می‌توانید طلب خود را در دادگاه ثابت کنید؟

شرایط اثبات رابطه نامشروع از طریق فیلم و عکس

فیلم ,عکس ,های ,ای ,انتشار ,تصاویر ,و فیلم ,رایانه ای ,عکس و ,اقدام به ,جرایم رایانه ,مجازات محکوم خواهد ,قانون جرایم رایانه

مشخصات

آخرین ارسال ها

آخرین جستجو ها

فیلم - کلیپ - سریال
cinematography عاشق سفیران سلسله الذهب نیشابور دانلود آهنگ با لینک مستقیم 7sun دانلود کده قالب20 tabangroup backlinknch دانلود فایل